Kvalita, elegance, moderní nebo retro, nádech luxusu – to vše představují kožené sedací soupravy.
- U nás je tento typ sedacího nábytku trochu neprávem synonymem nadstandardu a přepychu. Kolem čalouněných výrobků např:( pohovka, gauč, taburet, křeslo, židle, postel, sedací souprava, ) vyrostla řada strašáků: těžko se udržuje, péče o kůži je příliš složitá a proto také nepatří do běžné domácnosti a už vůbec ne tam, kde jsou malé děti! Opak je však pravdou a i přes řadu neoprávněných obav poptávka po kvalitních kožených sedacích soupravách stále vzrůstá.
- Kožené sedací soupravy bývají nejčastěji vyráběny z hovězí kůže. V surovém stavu je tato kůže na výrobu sedací soupravy nevhodná – je příliš mohutná. Proto se podélně rozřezává speciálními přístroji na 2-3 vrstvy. Použitá vrstva pak vypovídá o kvalitě nábytku. Vrchní díl kůže je nejvíce ceněný, používá se na přední stanu sedací soupravy, zbylé dvě vrstvy pak naleznou uplatnění v méně namáhaných částech nábytku. O kvalitě kůže také napovídá její zbarvení. Nejkvalitnější je ta nejpřirozenější – tedy barvená pouze namáčením. Zachovává si dlouho krásnou barvu a má také přirozenou strukturu. Jestli-že dáváte přednost barevnějším variantám, alternativou jsou kůže s vrchní barevnou vrstvou (a to ve všech myslitelných barvách).
- V poslední době se na trhu také objevují kůže, jejich barevnost zaručuje vrchní gumová vrstva. Na tento typ však raději opatrně, při sezení se člověk snadno zpotí a „lepí“ se. To se vám u kvalitní kožené sedací soupravy stát nemůže. Pozor byste si také měli dát na příliš levné kožené sedačky. Na jejich výrobu bývá často použita rozemletá a následně vylisovaná kůže, která samozřejmě není tak pevná a nezachovává si vláčnost.
- Jestli-že se tedy rozhodujete nad koupí kožené sedačky, ušetřete svou peněženku levných variant. Vždyť jak již bylo řečeno – kůže je kvalitní, elegantní a rozhodně luxusní!
Péče o koženou sedací soupravu
- Jedním velkým strašákem kolem kožených sedaček je právě jejich údržba. A přitom je možná snadnější než péče o textilní potahy!
- Ještě před samotnou péčí je důležitá prevence. Měli byste pamatovat na to, aby sedačka nebyla umístěna příliš blízko tepelného zdroje. Vzdálenost od běžného radiátoru by měla být alespoň 30 cm. Kožený nábytek by také měl být chráněný před dlouhodobým působením slunečních paprsků.
- Běžná údržba koženého nábytku je pak prakticky stejná jako u kterékoliv jiné sedací soupravy. Je vhodné ji pravidelně luxovat a otírat z ní prach. Na to vám postačí navlhčený hadřík či houbička. Výrobci koženého nábytku také doporučují ošetřovat povrch speciálními výrobky. Ty obsahují látky, které kůži udržují vláčnou a příjemně hebkou. Vhodný a kvalitní přípravek vám jistě doporučí každý prodejce kožených výrobků, vystačit byste si také měli s informacemi poskytnutými v drogériích.
- Jestli-že se přihodí nějaká nehoda – například v podobě rozlitého vína či kávy a vy nestačíte včas zareagovat a tekutinu odsát hadříkem či houbičkou, pak skvrnu rozhodně neodstraňujte mechanicky. Zde je nutné použít speciální čistící přípravky, které jsou také běžně k dostání v drogériích. Běžné čistící přípravky či chemikálie na čištění skvrn rozhodně nepoužívejte, mohli byste s nimi napáchat spíše více škody než užitku. Od toho tu jsou právě ony speciální čistící přípravky na kůži, zacházejte s nimi vždy podle přesného návodu.
- S mastnými skvrnami, které způsobily vaše neposedné děti si příliš starostí nedělejte. Mastnota paradoxně kůži prospívá, prodlužuje se tím její životnost. Neznamená to však, že byste své potomky měli klidně nechat sedačku upatlat chlebem s máslem.
autor článku
Andrea Drobílková http://www.lepebydlet.cz/ 603 473 245