Kvůli sjednocení barevných odstínů se na celém světě používá
standardizovaný vzorník 840 základních odstínů barev.
Je v něm například 25 druhů červené nebo 38 odstínů šedé.
A teď si máte vybrat, podle čeho? Toť otázka.

Zde předkládáme malý návod, jak Vám to usnadnit:

 Co s pokojem když ho chceme opticky rozšířit, zmenšit nebo snížit?

 •  Velký pokoj : Barevný odstín použijte na všechny stěny mimo stropu. Strop je vhodné vymalovat na bílo.
 • Uzoučký pokoj: Barevně namalujte jen jednu úzkou stěnu a zvolte tmavou podlahu.Ostatní bílé nebo extrémně světlé odstíny.
 • Malý pokoj: Bílá nebo co nejsvětlejší barvy na stěny a strop. Podlaha tmavá.
 • Vysoký pokoj: Pro strop a podlahu zvolte tmavší odstín, než pro okolní stěny.
 • Nízký pokoj: Zadní stěnu místnosti vymalujte svislými pruhy
 • Široký pokoj: Vymalujte tmavě boční (dlouhé) stěny a podlahu, strop a zadní stěnu nechte světlou

Jaká je spotřeba barvy?

 • Abyste se nemuseli několikrát vracet do obchodu, dobře si spočítejte, kolik barvy budete potřebovat na malování pokoje. Sečtěte plochu stropu a všech stěn, pro jistotu ani neodečítejte okna a dveře – nechte si jako rezervu. Pokud např. chcete malovat pokoj o rozměrech 4 x 5 x 3 metry výška stropu. Vyjde vám 74 m2 Teď už stačí zjistit krycí schopnost vámi zvolené barvy na m2 a podle toho nakoupit.

Malování obýváku:

 • Než začnete s malováním, rozhlédněte se ve vašem obýváku a odpovězte si na následující otázky. Je to velký nebo malý pokoj? Je tu dost světla nebo málo? Svítí sem sluníčko celý den, nebo jenom ráno? Budu kupovat i nový nábytek, novou sedací soupravu, nebo musím počítat s tím, co mám? Do malého pokoje volte světlé odstíny, velký pokoj zútulníte tmavší, výraznou výmalbou. Když vám do obýváku celý den praží slunce, nemalujte ho na žluto ani na oranžovo, ale zkuste třeba světle zelenou. Respektujte barvu vašeho nábytku, kterého se nehodláte zbavit.

Malování ložnice:

 • Vymalovat ložnici je ošemetné – vybrat správnou barvu do ložnice totiž vyžaduje, aby si každý uvědomil, jaké pocity v ložnici potřebuje umocnit a jaké naopak utlumit. Ve všech příručkách se dočtete, že do ložnice nepatří teplé barvy a ve většině případů to tak skutečně je.
 • Jenže co když potřebujete povzbudit například sexuální apetit vašeho muže? Modrá výmalba tomu rozhodně nepomůže, naopak červená vám určitě vaši snahu ulehčí.

Malování dětského pokoje:

 • Než začnete cokoli vymýšlet sami, zeptejte se vašich dětí, jaký pokojíček by se jim líbil. Právě ony v něm totiž budou bydlet. Vezměte v potaz jejich záliby, sny a představy – v dětském pokoji je nejdůležitější právě nápaditost celého řešení, která začíná právě výmalbou. Na některé barvy je ale třeba si dávat pozor – zvlášť, pokud doma máte hyperaktivní rošťáky. Pro ně je v pokoji naprosto nevhodná červená, žlutá i oranžová, naopak byste je barvou pokojíčku měli „zchladit“ – vymalujte tedy modrou, zelenou nebo světle fialovou. Nic nezkazíte ani klasickou bílou, kterou pak můžete oživit nástěnnými samolepkami nebo prostě jen kupou barevných doplňků.
 • Jestli vaše děti rády malují, pak do dětského pokoje kupte omyvatelné barvy – budete klidnější a děti si užijí spoustu zábavy malováním po zdech – zajistí si tak tu nejlepší výmalbu. Oslovit můžete i profesionály a nechat si na zeď namalovat tematickou dekoraci nebo oblíbené postavičky vaší ratolesti. Jistě znáte i moderní nástěnné samolepky – je to rychlé a efektní. Podobně můžete na stěny umístit tabule na malování nebo velké nástěnné nástěnky.

Malování kuchyně:

 • Když si představíte vaše obyčejné ráno, začíná většinou v kuchyni u šálku kávy nebo čaje. A přesně to je důvod, proč se při malování kuchyně musíte snažit používat takové barevné kombinace, které vás ráno nenaštvou nebo neuspí, ale naopak proberou a rozveselí. Osvědčenou klasikou do kuchyně je oranžová barva – to ale neznamená, že všichni budeme mít meruňkovou kuchyni – odstínů je celá řada a fantazii se meze nekladou.
 • V kuchyni ale můžeme být mnohem odvážnější, protože právě tady je energie žádaná. Nebojte se výraznějších barev jako je svěží zelená, žlutá, fialová nebo červená – všechny tyhle barvy, pokud je nanesete s mírou třeba jen na jednu stěnu, vám v kombinaci s bílou vyčarují útulnou kuchyň, ve které je radost snídat i večeřet. Nedílnou součástí každého malování by měla být i úvaha nad doplňky, kterými celou kuchyň vybavíte.
 • Oranžová – povzbuzuje chuť k jídlu i ke komunikaci
 • Červená – nabádá k aktivitě, ale cholerické jedince může dráždit
 • Modrá – chcete zhubnout? Modrá tlumí chuť k jídlu

 

Význam barev:

Význam barvy - Bílá

 • Je symbolem čistoty a nejvyšší dokonalosti. Tuto barvu mají rádi lidé otevření, upřímní a nekompromisní. Opticky zvětšuje prostor a působí rozjasňujícím dojmem, je chladivá, dává čas a prostor k přemýšlení.

Význam barvy - Černá

 • Základní mystická barva. Vyznavači této barvy se vyznačují citlivostí a tajnůstkařením. Pomáhá nám neztratit sebe sama v neklidu světa, učí nás analyzovat vlastní nitro, ale neuzavřít se a zůstat přístupný všem možnostem.

Význam barvy - Červená

 • Červená Je barvou krve. Pokud dáváte přednost této barvě, býváte často impulzivní, dokonce až agresivní. Znamená pohyb, energii a životní sílu. Červená barva je extrovertní a stimulující barva.

Význam barvy - Fialová

 • Fialová Fialová stejně jako modrá patří k chladným barvám. Působí na centrální nervový systém uklidňujícím dojmem a vyvolává spánek. Vaše osobnost je originální, jste samostatný člověk s nezávislými názory a máte zřejmě umělecké sklony. Fialová je to mystická barva, která je symbolem duchovna, ale i srdečnosti.

Význam barvy - Hnědá

 • Hnědá Hnědá je nenápadná a nudná barva. Prozrazuje, že jde o člověka důvěřivého, milého a klidné povahy. Ve snech je symbolem konvencí a všednosti.

Význam barvy - Modrá

 • Modrá Vyjadřuje pocit svobody, daruje nám inspiraci, pocházející z našeho nitra. Představuje opatrnost, rozvážnost, nečinnost a lhovážnost. Vyjasňuje a rozšiřuje ducha i duši.

Význam barvy - Oranžová

 • Oranžová Odstraňuje těsné emocionální struktury, udržuje v pohybu životní energii. Zajímá vás svět i lidé okolo. Vyjadřuje kreativitu a pocity štěstí. Má blahodárný vliv na trávení.

Význam barvy - Růžová

 • Růžová Je barvou mírnosti, něhy a vyšších citů v lásce. Prozrazuje sentimentalitu a jemnost. Uvolňuje napětí ve svalech a v mysli.

Význam barvy - Šedá

 • Šedá Šedá, podobně jako zelená, je směsí světla i temnoty. Barva dokonalé neutrality, opatrnosti a ochoty ke kompromisům. Šedá je často vnímána jako nudná barva, typická barva stínů, je symbolem nevědomí či podvědomého konání. Je to barva potlačování, omezování, nejistoty a strachu ze života.

Význam barvy - Tyrkysová

 • Tyrkysová Jasná, zelenkavá modř symbolizuje v mnoha kulturách svobodnou duši. Barva podporující sebevědomí a podněcující fantazii a spontánnost. V negativním chápání je tyrkysová symbolem sobectví a nezdravé touhy po uznání.

Význam barvy - Zelená

 • Zelená Je barvou přírody, náklonnosti a soucitu. Představuje kreativitu, citlivost a ochotu pomáhat jiným lidem prostřednictvím pochopení. Léčí nás a dává nám pocit vyrovnanosti a míru. Podporuje empatii a náklonnost k druhým lidem.

Význam barvy - Zlatá

 • Zlatá Mění porozumění v moudrost, podněcuje řešení psychických problémů, dává pocit bohatství, lesku a tepla. Je to barva správného, pravého středu, barva univerzální lásky a nejvyšších hodnot, které zatupují idealismus, velkorysost a šlechetnost. Zlatá dělá cokoliv hodnotné, drahocenné a žádoucí. Vyjadřuje klid a vyrovnanost duše a těla.

Význam barvy - Žlutá

 • Žlutá Je nejsvětlejší z pestrých barev, působí jasně, povzbudivě, zahřívá a rozveseluje. Oživuje myšlení a povzbuzuje přenos impulsů. Svým pozitivním, magnetickým chvěním působí žlutá povzbudivě na nervy a ztělesňuje pocit svobodného, nezatíženého vývoje. Podporuje metabolismus, pomáhá paměti a komunikaci.

 

       Askontnábytek

Mé oblíbené produkty

Dosud nemáte žádné oblébené produkty. Pro vložení do seznamu použijte symbol srdce u produktu.

favorite_border 0
favorite_border 0